Namjenska industrija u Bosni i Hercegovini bilježi konstantan rast u svim fiskalnim periodima, a kao dodatni vjetar u leđa ostvarena je i finansijska konsolidacija kompanija kroz ulazak inostranog kapitala.
Uzimajući u obzir potražnju na globalnom tržištu ali i postojeći asortiman kompanija iz FBiH, planirano je povećanje broja fabrika namjenske industrije u BiH.
Navode o formiranju novih preduzeća i povećanju kapaciteta postojećih kompanija potvrdio je ministar energetike, rudarstva i industrije Vedran Lakić.
"U prethodnih godinu dana radili smo dodatno na razvijanju namjenske industrije i istina je da se proširuju kapaciteti većine fabrika namjenske industrije FBiH. Također, planiramo za naredni period otvoriti i nove fabrike koje će biti povezane sa sadašnjim firmama namjenske industrije”, rekao je Lakić.
Pored planiranih povećanja radnih mjesta uslijed povećanja potražnje planirana su i formiranja novih kompanija koje bi trebale proizvoditi nove proizvode koji nisu bili uključeni u dosadašnju paletu proizvoda namjenske industrije FBiH.
"Razmišljamo o novim proizvodima i novim tehnologijama jer se trenutni razvoj već dešava u našim firmama. A što se tiče lokacija nastojati ćemo da ravnomjerno razvijamo cijelu Federaciju", kazao je Lakić.
Prema novom planu razvoja namjenske industrije u FBiH postignut je koncenzus o ravnomjernom razvoju svih kantona, pri čemu bi se nove fabrike trebale graditi u kantonima u kojima dosad nije bila zastupljena ova grana privrede.
Odlukom Vlade Federacije sa 23. sjednice održane 30.11.2023. godine, formirana je komisija za kreiranje Strategije razvoja namjenske industrije u FBiH 2024-2034. Ova strategija je usmjerena na stvaranje ključnih smjernica personalnog i tehničko-tehnološkog razvoja.
Ovaj desetogodišnji dokument imaće nekoliko principa na kojima će istrajati, a to je povećanje proizvodnih kapaciteta, unaprijeđenje tehnoloških procesa, povećanje broja zaposlenih, bolja saradnja između firmi iz namjenske industrije.
U domenu izvoza treba istaći da su prema podacima Agencije za statistiku BiH kompanije iz BiH izvezli oružja i municije u vrijednosti od skoro 344 miliona maraca, prenosi Klix.